Fotonaponski sustavi, kako sama riječ kaže, služe za pretvaranje svjetlosti u električnu struju. Glavni dio fotonaponskih sustava su solarni moduli koji se mogu pričvrstiti na krov ili pročelje vaše kuće, a sastoje se od više pojedinačnih ćelija koje služe za pretvorbu energija. Princip je prilično jednostavan: sunčevo zračenje na površinu solarnih ćelija, prouzrokuje stvaranje električne struje, poznat kao fotonaponski efekt.
U pravilu je površina krova jedne obiteljske kuće dostatna da zadovolji potrošnju električne energije tog domaćinstva. Kao referentna vrijednost vrijedi pravilo: solarni paneli površine 10 m2 godišnje proizvedu 1000 kWh električne struje.
Najbolje od svega je to, što je sunčeva energija besplatna. Jedini trošak je sustav koji će sunčevu svjetlost pretvoriti u nama iskoristiv oblik energije. Takav sustav nema pokretnih mehaničkih dijelova koji se troše, stoga je njegova učinkovitost ovisna isključivo o suncu.
a) Solarni paneli
Solarni paneli pretvartaju sunčevu svjetlost u električnu struju, otporni su na sve vremenske uvijete i osiguravaju više od 25 godina opskrbe električnom energijom. Pri izobru solarnih panela treba prvenstveno uzeti u obzir kvalitetu i prinos energije.
b) Strujni inverter
Električna energija iz solarnih čelija prosljeđuje se u strujni inverter gdje se transformira u izmjeničnu struju jačine 230V i dalje prosljeđuje u strujne instalacije objekta do električnih trošila.
Fotonaponskih sustavi sastoje se od sljedećih elemenata: